W dniu dzisiejszym swoje święto obchodzą bibliotekarze i biblioteki, więc uznałam, że pierwszy wpis w nowym miejscu – niezwykle stresujące zajęcie- będzie poświęcony właśnie temu. Chodzicie do bibliotek? To cudownie. Mam nadzieję, że się ze mną zgodzicie. Unikacie ich? Może te kilka powodów zmieni Wasze podejście. 

Książki 
Tysiące światów i miliony bohaterów są w zasięgu naszej ręki, gdy przekroczymy próg bibliotek. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. To „durne” powieści dla nastolatek i fachowe podręczniki z dziedzin, o których istnieniu mogliśmy nawet nie słyszeć. Oczywistością jest, że książki to niesamowity nośnik wiedzy i rozrywki, a w miejscu takim jak biblioteka mamy do tego dostęp całkowicie za darmo. Współczesne biblioteki to nie tylko zbiór wierny papierowy. Coraz więcej oferuje możliwość wypożyczenia audiobooków i ebooków przy współpracy z takimi serwisami jak Legimi, IBUK Libra czy Academica. Tak na marginesie, to ostatnie jest czymś niesamowitym, jeśli wisi nad Wami termin pisania prac dyplomowych, a macie zbyt mało pozycji w bibliografii.

Bibliotekarki
Im więcej osób w branży poznaję, tym większy mój podziw. Powiedzcie szczerze, ile osób potrafi wskazać dokładnie ten tytuł, o którym myślicie po tekście „Okładka była niebieska”? To nie tylko rzetelna wiedza i odpowiedzi na prawie każdy temat. Jestem też pełna szacunku wobec aktywności, które podejmują bibliotekarki i bibliotekarze. Czasami dwoją się i troją, żeby pozyskać fundusze na szalone projekty, a później je realizują i efekty są oszałamiające. Wystarczy spytać wujka Google’a. W wielu biblioteka skończyły się czasy wycinanek i paprotek. To nowe technologie, nowe media, innowacje.

Czas wolny
Książki wymagają nieco więcej wysiłku niż oglądanie seriali. Jeszcze więcej motywacji potrzeba, by ruszyć się z kanapy i przespacerować się do biblioteki, gdzie często odbywają się spotkania klubów zainteresowań, miłośników planszówek, fotografów- amatorów czy seniorów. Biblioteki zaspokajają naszą potrzebę zabawy w te dwa sposoby. Dostarczają mnóstwa ciekawych przeżyć za pomocą książek oraz są miejscem, gdzie możemy najzwyczajniej w świecie spędzić ten czas wolny, kogoś spotkać lub po prostu posiedzieć.

Ludzie
Statystycznie większość naszych znajomych pochodzi ze szkoły lub pracy, a podwórka zastąpił Internet. Biblioteki to kolejne miejsce, gdzie można spotkać osoby, które podzielają nasze zainteresowania. Czasami stanowią okazję do spotkania z arcyciekawym człowiekiem. Niektóre placówki lubują się w organizacji przeróżnych wydarzeń i sprowadzaniu gości, którzy o swoich pasjach mówią tak ciekawie, że jest to niemal zaraźliwe. To też okazja do poznania osób, z którymi będzie nas coś łączyć. Coś, co może zacząć się podczas zwykłego kółka szachowego, może przerodzić się w prawdziwie wartościową znajomość, a nawet przyjaźń. Jesteś samotny? Przyjdź do biblioteki.

Inspiracje
Biblioteki to nieskończone źródło inspiracji. Wystarczy przejść się między regałami, a już można odnaleźć pomysł na siebie. W czasopismach kulinarnych trafić na przepis, który odmieni niedzielny obiad z teściową. Odkryć nową powieść, dzięki której staniemy się lepszym człowiekiem. W dziale o biznesie natchnie nas, by porzucić ten nędzny etat i otworzyć własne przedsiębiorstwo.

 

 

Czasami wydaje mi się, że biblioteka była mi przeznaczona, choć próbowałam od tego uciec. Niewiele osób wie, że zdawałam egzamin wstępny na bibliotekoznawstwo, by tam ukończyć studia magisterskie. Jeszcze mniej osób wie, że się na te studia dostałam. Prawie nikt nie wie, że gdy miałam złożyć swoje dokumenty w sekretariacie, czekałam w kolejce niecałą godzinę, ale gdy już nadeszła moja pora wycofałam się i uznałam, że zostanę na swoim macierzystym kierunku. Tak spontanicznie. Dopiero później się zorientowałam, że rekrutacja na moim wydziale się dawno zakończyła i mogę jedynie trzymać kciuki za to, że otworzą drugi termin, ale to nie jest ważne. Ważne jest to, że po latach i tak wylądowałam tu, gdzie jestem jako bibliotekara i jest to jedna z lepszych rzeczy, jaka mi się mogła w życiu przydarzyć.

Dlatego wszystkiego najlepszego dla wszystkich związanych z bibliotekami. Dziękuję, że sprawiacie, że moja praca jest moim marzeniem.