Jak zostać pisarzem?

Skoro na dniach ma się ukazać moja pierwsza powieść, uważam, że mogę mianować się ekspertem i udzielić cennych rad, jak zostać pisarzem. Pytaliście, to łapcie odpowiedzi.

  1. Zainwestuj w fikuśnego laptopa. Możesz ograniczyć się do białego – to był mój wybór, a żeby był jeszcze bardziej wyjątkowy, ma norweską klawiaturę, więc często muszę używać Shift i Ctrl, żeby móc domyślić się, co się ukrywa pod innymi klawiszami. Bez sprzętu, który dobrze będzie wyglądać na instagramie ani rusz. To obowiązkowe dla każdego pisarza.
  2. Wybierz ulubioną kawiarnię i napisz tam przynajmniej trzy zdania. Chcesz później w wywiadach mówić, że większość tekstu powstała w łóżku w piżamie? Bez przesady. Musisz mieć artystyczną kawiarenkę, która cię zainspirowała. Inaczej wstyd i hańba. Poza tym, pomyśl o właścicielach lokalu, który wybierzesz. Jak twoja powieść stanie się bestsellerem, nabijesz im kieszenie pieniędzmi, więc może podzielą się z biednym pisarzem.
  3. Pisanie w piżamie? Wykluczone! Musisz nosić interesujący kapelusz, okulary będą dodatkowym atutem. Koniecznie idź do sklepu z używaną odzieżą i znajdź coś, co będzie cię wyróżniać. Tweedowe kamizelki, dziwaczne buty czy sombrero – każdy przechodzień musi na ciebie zwrócić uwagę od pierwszego rzutu okiem. Koniecznie!
  4. Znajdź sobie unikatowe hobby. Pisanie i czytanie odpada. Chcesz, żeby ludzie cię podziwiali? Musisz pokazać, że jesteś inny i lepszy. Spelunking może być, wtedy zawsze promujesz aktywny tryb życia. Upcycling jest tak na topie, że wkrótce przestanie już być modny – korzystaj, póki możesz. Zacznij warzyć craftowe piwa; zawsze możesz je wykorzystać do promocji twojej literatury- kup browca, tomik poezji gratis.
  5. Bez przerwy chwal się, że piszesz. Nie uwierzą, jak po krótkiej nieobecności przyjdziesz i oświadczysz, że wydajesz książkę. Codziennie musisz dzielić się swoimi wątpliwościami, jak nazwać epizodycznych bohaterów i narzekać, jak jest ciężki los pisarza. Co z tego, że wrzucanie kolejnych zdjęć okrada cię z czasu, który mógłbyś poświęcić na tworzenie. Musisz przecież udowodnić, że tworzysz.
  6. Bądź smutny. Szczęście nie pasuje do wizerunku zdolnego pisarza. Radość możesz okazywać jedynie, kiedy piszesz bzdurne obyczajówki lub książki dla dzieci, choć i tak wtedy powinieneś unikać uśmiechu. Niesiesz kaganek prawdy, musisz udźwignąć jego brzemię.
  7. Przygotuj sobie listę trudnych słów i nazwisk niszowych filozofów, które będziesz wtrącał w co drugie zdanie. Nie możesz zacząć dnia bez podzielenia się mądrościami, najlepiej zagranicznego, myśliciela.

Mam nadzieję, że to porady się wam przydadzą i już wiecie, jak zostać pisarzem. Brawo dla was. Powodzenia.

A tak naprawdę, wiecie, jak zostać pisarzem? Wystarczy pisać. Tak właśnie zrobiłam, a wy już możecie zamawiać Trzydzieści kopert.

Dodaj komentarz