Kwestionariusz #kobiecymokiem

Od niedawna istnieje klub zrzeszający osóbki lubiące babską literaturę. Sama dumnie wliczam się do tego grona, więc z przyjemnością zarejestrowałam się na stronie Książki Kobiecym Okiem. Rzucił mi się w oczy kwestionariusz, który jest zmodyfikowaną wersją tego słynnego proustowskiego i jak wiecie, mam ogromną słabość do wypełniania takich formularzy, dlatego zamieszczam swoje odpowiedzi też tutaj. 

1. Jakie jest twoje ulubione słowo?

ebiś.

2. Jakie jest najmniej lubiane przez Ciebie słowo?

Bezczynność. 

3. Słowa, których nadużywasz to:…

Po prostu; W każdym razie; I tak dalej;

4. Twoi ulubieni bohaterowie literaccy to:…

Luna Lovegood ma w sobie wszystkie cechy, które cenię wśród ludzi- zarówno tych „prawdziwych”, jak i tych, których poznaję na stronach powieści.

5. Do bohaterki której książki jesteś najbardziej podobna i dlaczego?

O, rany! Musiałam zrobić quiz (Wujek Google zawsze pomocny) i uwaga: Annabeth Chase! Jestem zachwycona, bo w końcu uważam, że mamy tą samą Matkę. Annabeth mi imponuje; swoją wiedzą i rozumem stara się rozwiązywać problemy, które napotyka. Ma poczucie humoru, które być może nie jest dostrzegane przez wszystkich. Kocha przyjaciół. Jest towarzyska. Cieszę się, że moje odpowiedzi w teście z wyszukiwarki wskazały właśnie Annabeth. 

6. Którą bohaterką literacką chciałabyś być?

To skomplikowane pytanie, zwłaszcza że powyżej wyszła mi bohaterka, którą chciałabym być (no dobra, może bez tylu problemów z potworami i bóstwami ;D ) Często jednak powtarzam, że chciałabym być jak Emma Morley z powieści Jeden Dzień Davida Nichollsa, ale tutaj muszę dodać, że chciałabym po prostu przeżyć w swoim życiu tylko kilka wątków z jej życiorysu. 

 7. Czego nie znosisz ponad wszystko, gdy czytasz książki?

Przypomnienia sobie, że miałam jeszcze umyć naczynia. 

8. Gdybyś miała polecić przyjaciółce tylko jedną książkę, którą byś wybrała?

Tylko jedną? Spośród tych, których jeszcze nie wzięła z mojego regału, to chciałabym, żeby moja Przyjaciółka przeczytała Spacer w parku Jill Mansell – myślę, że pozytywnie naładowałaby ją ta książka. 

9. Gdybyś mogła zabrać na bezludną wyspę tylko jedną książkę, to którą byś wzięła?

Na bezludnej wyspie długo bym nie przeżyła- za bardzo potrzebuję ludzi, by egzystować- dlatego prawdopodobnie nie wzięłabym żadnej powieści, bo w grę wchodzą dwa scenariusze: wrócę szybko do wszystkich swoich książeczek lub nie przeczytam już nigdy żadnej (chyba że w niebie mają ciekawe biblioteki) 

10. Z jakim autorem lub autorką chciałabyś spędzić jeden dzień?

J. K. Rowling. 

11. Twój czytelniczy niezbędnik to:…

Ołówek.

12. Co cenisz najbardziej w książkach?

To przyjaciele, którzy mogą Ci towarzyszyć, kiedy tylko zechcesz, o każdej porze i często podsuwają wspaniałe pomysły. 

13. O jakiej książce marzysz?

Nie będę ukrywać, że marzę o tym, żebym wzięła się za siebie i coś napisała. I to skończyła. 

14. Idealne miejsce do czytania to:…

Mój pokój. Lubię też czytać na plaży/nad basenem (na wakacjach), ale to pewnie dlatego, że mam wtedy dużo czasu, który mogę poświęcić TYLKO na czytanie.  

15. Czym kierujesz się przy wyborze książek? (Polegasz na rekomendacji przyjaciółki, czytasz notkę z tyłu książki, a może okładka musi Cię zachwycić?)

Różnie bywa, ale najczęściej wygrywa opcja rekomendacji od kogokolwiek. 

16. W której książce zakochałaś się po raz pierwszy?

Biorąc pod uwagę to, że nauczyłam się czytać mając lat pięć, to bardzo trudne pytanie. Podejrzewam, że było to coś klasycznego: Astrid Lindgren, Maria Krüger… Małą obsesję miałam też na punkcie Podróży za jeden uśmiech Bahdaja. 

17. O czym lubisz czytać?

Lubię historie, które grają na moich osobistych strunach. 

18. Jakich książek nie czytasz w ogóle?

Nie przepadam za science-fiction w klasycznym rozumieniu gatunku, a horrorów i thrillerów się boję, więc też rzadko po nie sięgam.

19. Kanapa, kocyk i gorąca czekolada czy plaża i leżak, a może tramwaj lub autobus? Gdzie najwięcej czytasz?

Najczęściej opcja pierwsza, bo tu spędzam najwięcej czasu. Uwielbiam też czytać w pociągu- polecam przejażdżki PKP Intercity w tym celu. 

20. Czy lubisz erotyczne sceny w książkach?

Raczej nie, ale to pewnie dlatego, że ciężko jest napisać taką scenę- często pruderia miesza się z kiczem lub wulgarność z przesadną metaforą. Jeśli chciałabym czytać o penisach twardych jak skała czy rzucaniu się na siebie niczym tygrys na antylopę, to chyba wolałabym znaleźć takie teksty na odpowiednich stronach. 

21. Twój ulubiony moment dnia to:…

Zależy, jaki to jest dzień. 

22. Nigdy sobie nie wyobrażałam, że dziś… Co Cię zaskoczyło w Twoim życiu?

Czasami myślę, że życie nieustannie mnie zaskakuje, ale później dochodzę do wniosku, że to jednak przeznaczenie (lub konsekwencja moich wyborów i działań- nazywajcie to jak chcecie)

23. Co Cię wkurza?

Głupota. 

24. Kto Cię inspiruje?

Rodzina.

25. Co robisz dla przyjemności?

Jem.

PS. Też dołączcie do klubu! Wydaje mi się, że warto, chociażby dlatego, że jest się w grupie osób, które lubią dokładnie to, co Ty- czytać i to w dodatku czytać dobrą literaturę: wzruszającą, poczytną, zabawną, postrzeloną, ujmującą i tak dalej.