Świąteczny berek książkowy

Dzisiaj pierwszy dzień świątecznych wpisów. ♥ Teoretycznie jest to dzień drugi, ale przecież wczoraj było to tylko takie wprowadzenie, które właściwie poza zapowiedzią nie wnosiło żadnego klimaciku. Mam nadzieję, że dzisiaj już się to odmieni. Bo dzisiaj oferuję Wam autorski, świąteczny zestaw pytań, które dotyczą świata książek.

1. Kapcie, kominek, kakao – lektura na zimowe wieczory

W świetle wydarzenia z ostatnich dni nie pozostaje mi nic innego, jak po raz kolejny podzielić się z Wami: czytajcie książki Moniki Szwai, jeśli chcecie poczuć ciepełko w serduszko. Jeśli bliski jest Wam optymizm, lubicie się śmiać i wierzycie, że słońce świeci wszystkim powinniście spróbować zaprzyjaźnić się z jej książkami.
Nie wiecie, od czego zacząć? Możecie wykonać test, który przygotowałam kilka miesięcy temu lub wybrać coś z mojej „wielkiej trójki”:
– Dom na klifie
– Zupa z ryby Fugu
– Matka Wszystkich Lalek

2. Śnieg – bohater, na myśl o którym robi Ci się zimno

Nie będzie to odkrywcze, ale odpowiadam, że Jadis/ Biała Czarownica z serii „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa. Okrutna, zła, po trupach dążąca do celu postać, która nigdy nie odkryła, czym jest miłość. Brrr. No, i wywołała Wielką Zimę, więc myślę, że wybór choć prosty, jest uzasadniony. 

3. 12 dań – potrawa z książki, która powinna znaleźć się na Twoim świątecznym stole

Mogłabym powiedzieć, że chciałabym pod choinką znaleźć wszystkie zapasy z Miodowego Królestwa, ale wtedy musiałby też być dostarczony voucher do dentysty. Dlatego muszę wybrać jedną rzecz i pewnie byłoby to kremowe piwo. Wyobrażam je sobie jako bardzo świąteczne, z odpowiednią dawką cynamonu i słodkości. W internecie roi się aż od przepisów, jak je wykonać; myślę, że kiedyś spróbuję.

4. Renifer – bohater, który jest wspaniałym towarzyszem
Tylu cudownych przyjaciół można spotkać w literaturze! Kogo dzisiaj wybiorę?
Ojejku 🙁 Zamknęłam oczy i nagle pojawiło się imię, które muszę tu wpisać, co jest straszne, bo teraz przeryczę cały wieczór. Winić należy Cecelię Ahern, której świąteczną powieść teraz czytam. Pomyślałam o Gerry’m z PS, I love you, którego historia łapie mnie za serce i który pokazuje, jak kochać i jak być niesamowitym przyjacielem, który potrafi wspierać nawet po swojej śmierci.
Nie, nie chcę znów sobie przypominać tej historii, ale właściwie nie muszę. Bo do głowy wpadł jeszcze lepszy przykład i to też spod klawiatury/pióra tej pisarki. Książka Gdybyś zobaczył mnie teraz (pewnie kiedyś Wam o niej opowiem w któryś czwartkowy wieczór) to opowieść o „wymyślonych” przyjaciołach. Myślę, że taki Ivan by się niejednemu z nas czasem przydał, dlatego w tym berku on dostaje szlachetne miano renifera.

5. Kolędy – bohater, z którym chciałbyś pośpiewać świąteczne piosenki

Na początku pomyślałam sobie, że ciekawym doświadczeniem byłoby pośpiewanie z bohaterami Maybe Someday Colleen Hoover, ale potem sobie przypomniałam, jak bardzo się wściekałam na Ridge’a i Sidney, dlatego nasze śpiewanie byłoby bardziej moimi fochami. Poza tym, podejrzewam, że bycie totalnym beztalenciem w kwestiach muzycznych zdyskwalifikowałoby mnie nawet przy współpracy dla rozrywki z nimi. Chwilę później do głowy wpadła mi kolejna propozycja i tak, doskonale zdaję sobie sprawę, że pojawiła się ona tylko dlatego, że w ekranizacji tej powieści była GENIALNA scena związana ze śpiewaniem. Tak, mówię o Pokemonach. Wydaje mi się, że z Q., Benem i Radarem moglibyśmy stworzyć bardzo kiczowaty, ale sympatyczny kwartet wyjąco-śpiewający, czyli zestaw idealny w przypadku kolędowania. Rzekłam!

6. Pod choinkę – książka lub seria, którą chciałbyś dostać w prezencie

Mikołaj wie, że chciałabym uzupełnić moją Riordanowską półeczkę o pakiet „Olimpijskich Herosów”, ale z takich książek, których wydanie mi się marzy i chciałabym, żeby się pojawiły, to chciałabym papierową wersję książki Gdy Ligia śpi, budzą się upiory Róży Jakobsze-Hajkuś. Dalsze losy bohaterów też chciałabym poznać, dlatego korzystając z tego, że nadchodzi magiczny czas, w którym spełniają się marzenia, napiszę kilka razy: Czekam, czekam, czekam! ♥♥♥

7. Wigilia – książka, która przepełnia Cię rodzinną atmosferą

Dawna Jeżycjada i atmosfera z kuchni Borejków to rzecz, która zawsze najbardziej mi się podobała w książkach pani Musierowicz. Marzy mi się taki stół, przy którym zbieraliby się wszyscy krewni i znajomi królika. 

8. Boże Narodzenie – anegdotka związana z Tobą, świętami i książkami

Hashtag: #nostalgia, a anegdotka niekoniecznie związana z książkami, tylko bardziej drugą stroną „kamery”, pisaniem. Parę lat temu bawiliśmy się z przyjaciółmi w pisanie fan fick o nas samych, który dotyczyłby też Świąt Bożego Narodzenia. Cudna sprawa! Polecam. W każdym razie, znacie teledysk do Last Christmas? Tamten tekst fabularnie zawsze kojarzył mi się z tym teledyskiem, dlatego zawsze, kiedy widzę sceny opatrzone muzyką Wham, powracam myślami do tamtego krótkiego opowiadania.

9. Sylwester – miejsce, świat książkowy, w którym chciałbyś świętować ten dzień/ noc
Tu będzie książka, której nie przeczytałam i pewnie nigdy nie przeczytam, choć stoi ładnie na mojej półeczce. Mowa o Jedz, módl się i kochaj Elizabeth Gilbert, a na myśli mam ostatni segment. Tak, wiem, że to nieodpowiednia pora  na podziwianie Indonezji, choć w niektóre rejony można jechać w terminach sylwestrowych. Dlaczego tam? Chyba po prostu marzy mi się zima w tropikach, ale dobrze zdaję sobie sprawę, że nie zrealizuję tego pragnienia; mam za dużo fobii związanych z robakami i samolotami ;D
W takim razie, dobra, może być miejscówka z pierwszego segmentu, czyli Włochy. Tylko wtedy musiałabym wyjechać już przed świętami, żeby kilogramy wynikające z przejedzenia zawartością bożonarodzeniowego stołu nie skumulowały się z zachwycaniem najlepszym elementem włoskiej kultury (czyt. pizza, spaghetti, lasagne i wiele, wiele innych pyszności, które marzą, by trafić do mojego brzuszka)

 10. Nowy Rok – książka, która ładuje Twoje baterie nadzieją

Tutaj znowu muszę Wam opowiedzieć o książce Piromani Emilii Nowak. Przeczytałam ją właściwie z przypadku, ale do tej pory nie mogę uwierzyć, jak zmieniła moje życie. Bo zmieniła. Nafaszerowała nadzieją i pozwoliła na zrobienie kilku drobnych kroczków, by „żyło się lepiej”. Napisałam już gdzieś, że to prawdopodobnie najważniejsza książka, jaką przeczytałam w 2015 roku. Podtrzymuję te słowa.
Jeśli nie czytaliście, to obowiązkowo musicie nadrobić. 
A świąteczny klimacik rzucam autorom tych oto blogów:
Patrz, jaki film – bo do „15 świąteczek” nominowałam Cię w zeszłym roku, więc trzeba kontynuować tradycję
Fabryka Dygresji – bo ostatnio miałaś „pretensje”, że Cię ominęłam przy wyznaczaniu osóbki do zabawy ;D
Imperium Książkomaniaczki – bo też korzystasz z określenia „berek” ♥
Nieortodoksyjny – bo wiem, że mam zaległą nominację od Ciebie (chyba do Oscarów?) i się tak odwdzięczam. Poza tym, będziesz miał w ramach odpoczynku po Bookathon 😀
Debi – bo to może być inspiracją do kolejnego wpisu w ramach Twojego wyzwania ♥
Szalona Krewetka – bo bacznie przyglądam Ci się na instagramie i chcę poczytać coś więcej od Ciebie.
Na macierzyńskim – bo wiem, że lubisz przeczytać dobrą książkę i to tak z życzeniami spokoju i znalezienia kilku chwil na poczytanie ♥

Dobrze, siedem osób nominowanych. Możecie szaleć! Podeślijcie mi później Wasze odpowiedzi. Przeczytam z przyjemnością! ♥

Zapiszę Wam jeszcze raz, żeby łatwiej się kopiowało:

1. Kapcie, kominek, kakao – lektura na zimowe wieczory
2. Śnieg – bohater, na myśl o którym robi Ci się zimno
3. 12 dań – potrawa z książki, która powinna znaleźć się na Twoim świątecznym stole
4. Renifer – bohater, który jest wspaniałym towarzyszem
5. Kolędy – bohater, z którym chciałbyś pośpiewać świąteczne piosenki
6. Pod choinkę – książka lub seria, którą chciałbyś dostać w prezencie
7. Wigilia – książka, która przepełnia Cię rodzinną atmosferą
8. Boże Narodzenie – anegdotka związana z Tobą, świętami i książkami
9. Sylwester – miejsce, świat książkowy, w którym chciałbyś świętować ten dzień/ noc
10. Nowy Rok – książka, która ładuje Twoje baterie nadzieją

PS. Jeśli ktoś chce się z nami bawić w tego berka, to śmiało. Dołączcie! Im nas więcej, tym weselej. ♥
PS2. Do jutra! Widzimy się o 21:00 na youtubku! ♥

Dodaj komentarz